Në Kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj, sot u mbajt ceremonia e  betimit të 190 rekrutëve të rinj të FSK-së.

Ata u betuan solemnisht në prani të Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, Kryeministrit Albin Kurti, ministrit të Mbrojtjes, Armend Mehaj, Komandantit të FSK-së, gjenerallejtënant Bashkim Jashari, zyrtarëve vendorë e ndërkombëtarë si dhe familjarëve të tyre. Pas intonimit të himnit shtetëror, Presidentja Osmani-Sadriu tha se me rekrutimin e këtyre rekrutëve FSK përmbyllë një vit jashtëzakonisht të suksesshëm të angazhimit dhe të rritjes së Forcës gjithnjë konfrom standardeve profesionale dhe në harmoni me praktikat e ushtrive moderne.

“Secila ditë e certifikimit të ri është e veçantë për ushtrinë dhe për shtetin tonë sepse krahas rritjes së kapacitetit, FSK po ecën me hapa të sigurt drejt përfundimit të procesit të tranzicionit”, tha me këtë rast Presidentja Osmani-Sadriu.

Ndërsa, Kryeministri Kurti theksoi se Qeveria e Republikës së Kosovës dhe Ministria e Mbrojtjes e vlerësojnë mbrojtjen dhe sigurinë si shtyllë jetike të shtetit tonë. Ai theksoi se do të vazhdojë të mbështesë FSK-në dhe që përkrah aleatëve tonë strategjikë, Shteteve të e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve tjera të NATO-s ta modernizojmë forcën dhe ta bëjnë operacionale dhe të ndërveprueshme me ushtritë e vendeve partnere.

Në fund të kësaj ceremonie, Komandantja e Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, gjenerabrigade Irfete Spahiu i uroi rekrutët për suksesin e dëshmuar gjatë trajnimit si dhe shprehu besimin për shërbim dhe karrierë të suksesshme në uniformën e FSK-së.

Certifikimi i 190 ushtarëve të rinj është proces në kuadër të ngritjes dhe zhvillimit të aftësive dhe kapaciteteve të nevojshme operacionale, bazuar në Planin Gjithëpërfshirës të Tranzicionit të FSK-së.

By H P

5 thought on “Forcës së Sigurisë së Kosovës sot i janë shtuar edhe 190 rekrutë të rinj”
 1. Undeniɑbly believe thаt that youu stated. Yoսr favorite
  reasln seemed to be at the internet the easiest thing to have
  in mind of. I say to you, I dеfinitely get annoyed
  whіle people think about issues that they plainly don’t
  know about. Yоu controlled to hit the naiⅼ upon the highest and also outlined out the whole thing without having side effect , other people caan take a signal.

  Will probablʏ be again to get more. Thanks

  Stop by my blog カルティエ 名刺入れ

 2. I¦ve recently started a web site, the information you offer on this web site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

Leave a Reply

Your email address will not be published.