Me rastin e shënimit të 25 Nëntorit – Ditës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas, ka filluar fushata e 16 Ditëve të Aktivizmit me ndriçimin e ndërtesës ku janë të vendosura Presidenca dhe Kuvendi – me ngjyrë portokalli.

Fushata ka filluar sot, më 25 nëntor, dhe është mbështetur nga Presidentja Vjosa Osmani dhe Kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca.

Kjo ditë është e njohur si Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas dhe përfundon me 10 dhjetor, Ditën e të Drejtave të Njeriut.

Çdo vit përmes fushatës bëhen thirrje për veprime globale për të rritur ndërgjegjësimin në mbarë botën për parandalimin dhe eliminimin e dhunës ndaj grave e vajzave.

Ngjyra zyrtare e fushatës është portokallia, që simbolizon një të ardhme të ndritshme dhe një botë të lirë pa dhunë ndaj grave.

Ndërtesa, ku janë të vendosura Presidenca dhe Kuvendi, do të qëndrojë e ndriçuar prej orës 18:30 deri të nesërmen.

By H P

7 thought on “Në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas, ndërtesa e Presidencës dhe Kuvendit  ndriçohen me ngjyrë portokalli”
 1. I’d like to thank you for the efforts you have put
  in penning this blog. I’m hoping to see the same
  high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities
  has motivated me to get my own blog now 😉

 2. Hello there I am so thrilled I found your blog,
  I really found you by accident, while I was looking on Aol for something
  else, Anyways I am here now and would just like to say thanks
  a lot for a remarkable post and a all round entertaining blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all
  at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read a great deal more, Please do keep up
  the awesome job.

Leave a Reply

Your email address will not be published.