Federata Sindikale e Shëndetësisë së Kosovës ditë më parë ka paralajmëruar se nesër do të mbahet grevë. Ndaj këtij paralajmërimi ka reaguar ministri i Financave Hekuran Murati.

Murati shkruan se si Qeveri, janë të përkushtuar që të punojnë për kushte më të mira për të gjithë punonjësit, si në sektorin publik, ashtu edhe privat.

Ndërsa thotë se që nga marrja e mandatit kanë ndarë mbi 30 milionë euro shtesë në shëndetësi, për barna esenciale, luftën ndaj covid 19, dhe së fundmi edhe për shtesat e personelit shëndetësor në vlerë prej 10% të pagës.

Paralajmërimi i grevave, shton ai është më shumë synim politik sesa brengosje për realizimin e të drejtave të personelit shëndetësor, dhe thotë se nuk na shpie askund.

Postimi i plotë i tij:

Që nga marrja e mandatit kemi ndarë mbi 30 milionë euro shtesë në shëndetësi, për barna esenciale, luftën ndaj covid 19, dhe së fundmi edhe për shtesat e personelit shëndetësor në vlerë prej 10% të pagës.

Si Qeveri, jemi të përkushtuar që të punojmë për kushte më të mira për të gjithë punonjësit, si në sektorin publik, ashtu edhe privat.

Paralajmërimi i grevave që më shumë kanë synime politike sesa që brengosen për realizimin e të drejtave të personelit shëndetësor, nuk na shpie askund.

Për më tepër, greva e paralajmëruar për nesër nga FSSHK, nuk është në përputhje me legjislacionin në fuqi që rregullon mbajtjen e grevave, saktësisht nenet 6, 7 dhe 15 të ligjit për grevat.

Me qasje të tillë, humbin edhe pacientët edhe personeli shëndetësor.

Kurse ata që paralajmërojnë greva nuk humbin. Përkundrazi, në 5 vitet e fundit FSSHK ka pranuar mbi 3 milionë euro në emër të kontributeve që u janë ndalur nga paga personelit shëndetësor dhe u janë transferuar FSSHK-së. Dyshoj se ndonjëherë personeli shëndetësor janë njoftuar se ku kanë shkuar këto para.

Dhe krahas përfitimeve financiare, ata shtyjnë përpara edhe axhenda politike siç kishin bërë në vazhdimësi me partitë e pushteteve të kaluara kur në kohë fushate nënshkruanin “marrëveshje” të cilat kurrë nuk i zbatuan.

Zaten, nuk ka mundur të ketë shtet të kapur, pa disa sindikata fort të kapura.

By H P

8 thought on “Murati për grevën e paralajmëruar nga FSShK: Zaten, nuk ka mundur të ketë shtet të kapur, pa disa sindikata fort të kapura”
 1. Thank you for any other wonderful article. The place else may anybody get
  that type of information in such an ideal means of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I am
  on the search for such information.

 2. great submit, very informative. I ponder why
  the other experts of this sector do not realize this.
  You must continue your writing. I am confident, you have a great readers’
  base already!

 3. You can definitely see your expertise in the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say
  how they believe. At all times go after your heart.

 4. At this time it sounds like Drupal is the top blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 5. I feel this is one of the such a lot vital information for me.
  And i am glad studying your article. However wanna observation on few normal
  things, The website taste is ideal, the articles is actually nice
  : D. Just right task, cheers

 6. It’s nearly impossible to find educated people
  on this topic, however, you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

 7. I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite sure I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

Leave a Reply

Your email address will not be published.