Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti sot në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta.

Kryeministri Kurti e njoftoi Presidentin Meta për përgatitjet rreth mbledhjes së përbashkët të Qeverisë së Republikës së Kosovës me Qeverinë e Republikës së Shqipërisë, që mbahet nesër në Elbasan, e ku priten të nënshkruhen rreth 15 marrëveshje.

Teksa foli për menaxhimin dhe situatën aktuale me pandeminë, kryeministri Kurti tha se gjatë muajit nëntor ka pasur 6 raste të vdekjes së të prekurve me COVID 19, deri tani janë administruar 1 milionë e 612 mijë vaksina, me dy doza janë vaksinuar 57 për qind e të rriturve të moshës mbi 16 vjeç, ndërsa me një dozë mbi 64 për qind.

Kryeministri ritheksoi se sipas parashikimit të Bankës Qendrore të Kosovës do të kemi rritje ekonomike prej 9.9 për qind për vitin 2021, ndërsa ky është viti i parë kur në kanalet zyrtare, remitancat e mërgatës pritet të arrijnë shifrën prej 1 miliard euro.

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e vlerësoi pozitive transparencën në qeverisje dhe shtoi se duhet më shumë bashkëpunim me biznese, që edhe ata të ndjehen pjesë e qeverisjes.

Duke folur për strehimin e qytetarëve afganë, kryeministri Kurti tha se kemi pranuar 1.341 refugjatë, por aktualisht në Kosovë janë 650 afganë, sepse 691 tashmë janë larguar për në vende të tjera.

U diskutua për bashkëpunimin rajonal dhe iniciativat e reja. Kryeministri Kurti përsëriti qëndrimin se nuk mund të ketë “Ballkan të Hapur” kur Serbia është e mbyllur ndaj Kosovës, nuk ia njeh diplomat, dokumentet e identifikimit, certifikatat e vulat doganore.

Lidhur me dialogun, kryeministri theksoi se njohja e pavarësisë së Kosovës nuk mund të mbetet në fund, por ajo duhet të jetë në qendër të procesit.

Ai kërkoi që Shqipëria ta mbrojë Kosovën nga sulmet e Serbisë në organizatat dhe institucionet ndërkombëtare, sidomos ato në të cilat Kosova nuk është anëtare.

By H P

11 thought on “Kryeministri Kurti kërkon nga Presidenti Meta që Shqipëria ta mbrojë Kosovën nga sulmet e Serbisë në organizatat dhe institucionet ndërkombëtare”
 1. I was extremely pleased to discover this great site.
  I wanted to thank you for your time due to this fantastic read!!
  I definitely really liked every part of it and i also have
  you saved as a favorite to check out new stuff on your
  site.

 2. Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to
  new posts.
  website

 3. If you or an aging loved onne are considering hiring Home Caree
  in San Francisco, contact thhe friendly staff at Hoome Care Professionals today.
  Call (866)-940-485

 4. Thanks , I have recently been looking for info approxijmately this topic
  for ages and yours is the best I’ve came upon so far. But, what
  iin regards to the bottom line? Are you sure concerning the source?

 5. What’s up everyone, it’s my first pay a visit at this webb
  site, and paragraph is really fruitful for me, keep up posting such content.

 6. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and let
  me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough people are speaking intelligently about.
  Now i’m very happpy I stumbled across this in my hunt for something concerning this.

 7. I’ll immediately grab your rss as I can not
  to find your email subscription hyperlihk or newsletter
  service. Do you’ve any? Kindly permit me know in order that I may
  just subscribe. Thanks.

 8. I truly love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you create this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own site and would like to know
  where you got this from or exactly what the theme is called.
  Thank you!

Leave a Reply

Your email address will not be published.