Paketa e zgjerimit, që përfshinë edhe raportet vjetore të progresit për vendet në këtë proces, pritet të konstatojë vetëm një përparim të kufizuar të këtyre vendeve drejt përmbushjes së kritereve për integrim në Bashkimin Evropian.

Këto raporte pritet të miratohen të martën nga Kolegji i Komisionerëve dhe të prezantohen para deputetëve të Parlamentit Evropian, nga Oliver Varhelyi, komisionari për zgjerim i BE-së.

Sa i takon Kosovës, sipas draftit të raportit, në një pjesë të së cilit ka pasur qasje Radio Evropa e Lirë, pritet të konstatohet se pas një periudhe të mungesës së stabilitetit politik, me mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme është formuar qeveria me një shumicë të pa precedencë.

Por, pritet të thuhet në raport, rrethanat e krijuara nga jostabiliteti politik dhe nga pasojat e pandemisë, kanë ndikuar që progresi në zbatimin e agjendës së reformave evropiane të Kosovës të jetë i kufizuar.

Pandaj, edhe përmes këtij Raporti të Progresit, Komisioni Evropian do t’i bëj thirrje institucioneve të Kosovës që t’i qasen me prioritet zbatimit të agjendës evropiane.

Periudha kohore të cilën e mbulon ky raport përfshin vitin 2020 dhe pjesën e këtij viti deri në verë. Kësaj rradhe për të gjitha shtetet raporti flet edhe për përballjen me pandeminë dhe me pasojat ekonomike që i ka shkaktuar ajo.

Po ashtu përmend në mënyrë të veçantë për secilin shtet edhe ndihmën që e ka dhënë Bashkimi Evropian në këtë drejtim.

Nga të gjitha shtetet e rajonit, Komisioni Evropian do të kërkojë që të bëhen më shumë përpjekje në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, në ndërtimin e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimit rajonal, dhe fokus të veçantë në sundimin e ligjit.

Në Raportet e Progresit për Kosovën dhe në atë për Serbinë flitet edhe për dialogun mes këtyre dy vendeve që është duke u zhvilluar me lehtësimin e Bashkimit Evropian. Aty nënvizohet se janë zhvilluar dy takime të nivelit të lartë, në qershor dhe korrik, si dhe tri takime në nivel të kryenegociatorëve.

Edhe Kosovës edhe Serbisë do t’u bëhet thirrje që të zbatojnë marrëveshjet e arritura në dialog deri më tash dhe të kontribuojnë në arritjen e një marrëveshjeje githëpërfshirëse, ligjërisht obliguese për normalizimin e raporteve.

“Një marrëveshje e tillë është nevojë urgjente dhe kyçe në mënyrë që Kosova dhe Serbia të avancojnë ne rrugëtimin e tyre përkatës evropian”, thuhet në tekst.

Në raportin për Serbinë do të përmendet edhe fakti se ky shtet, ndonëse ka rritur në mënyrë simbolike përshtatjen e qëndrimeve me BE-në në çështjet e politikës së jashtme, në shumë çështje nuk e ka mbështetur BE-në.

Pasi integrimi në BE konsiderohet si synim strategjik, Bashkimi Evropian nga të gjitha shtetet e përfshira në këtë paketë kërkon që të mbështesin edhe qëndrimet evropiane në politikën e jashtme.

Komisioni Evropian, sipas drafteve të raporteve që do të miratohen të martën, do të përsërisë qëndrimin e shprehur edhe më herët se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur të gjitha kushtet për të nisur negociatat e anëtarësimit.

Po ashtu do të ritheksojë se qëndron edhe prapa rekomandimit që për Kosovën të liberalizohen vizat, një çështje e cila tash e një kohë të gjatë është në duart e Këshillit të BE-së ku nuk është arritur kompromis mes vendeve anëtare që të merret ky vendim.

Mjaft kritik pritet të jetë edhe raporti për Bosnje e Hercegovinën, vend ky ku po vazhdon kriza politike. Po ashtu do të përmendet edhe kriza në Mal të Zi si dhe tensionimi i raporteve të këtij shteti me Serbinë.

Komisioni Evropian kësaj radhe në këto raporte flet edhe për avancimin e vendeve të rajonit drejt politikave të BE-së në fushën e ruajtjes së mjedisit, energjisë dhe disa fusha tjera.

Burimi: Radio Evropa e Lirë

By H P

17 thought on “Në Raportin e Progresit të KE që prezantohet sot, për Kosovën pritet të konstatohet se pas një periudhe të mungesës së stabilitetit politik, me mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme është formuar qeveria me një shumicë të pa precedencë”
 1. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 2. It’s going to be end of mine day, except before finish I
  am reading this wonderful piece of writing to increase my experience.

 3. Having read this I believed it was very enlightening.
  I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together.

  I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 4. Hi there! I know this is somewhat off topic but
  I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking
  at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point
  me in the direction of a good platform.

 5. HtmlAgilityPack is in fact a set of scripts (graphics and also various other script fragments) specifically developed
  for pre-compiling, processing and also caching HTML5 documents.
  These are a collection of manuscripts that will certainly assemble your own HTML from numerous resources, such
  as from an internet site, a documents or also from an image
  or video clip stream. This works for precompiling files that do not have their very own HTML rendering.
  As an example, if you’re servicing a website that makes use of Bootstrap
  CSS for styling its aspects, and also you want the resulting HTML to be HTML, HtmlAgilityPack
  can assist you.

  JavaScript is a scripting language that creates things oriented virtual functions and can be incorporated with various other programs.
  This makes it very easy to develop normal expressions that can extract the info from a web page and then use it
  inside an HTML form.

  It takes a number of various techniques to
  allow you to do this, as well as they’re based
  upon different kinds of routine expressions and various means of standing
  for message in the resource code. Normal expression techniques permit you to match completion outcome, for
  instance ‘a’ will certainly match the beginning of a
  string as well as ‘b’ will certainly match completion of a string.
  Path expressions are used to identify the current node in the HTML tree.

  The ‘present node’ will certainly be the address of the html paper in the present HTML section, as well as ‘moms and dad nodes’ are the data that the current html record is referencing.
  In HtmlAgilityPack you’ll be able to accessibility these and extract the
  details you need from the web page.

 6. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this
  website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u
  got this from. kudos

 7. Hello, i believe that i noticed you visited my weblog so
  i got here to go back the desire?.I am trying to in finding things to improve my website!I suppose its
  good enough to make use of a few of your ideas!!

 8. Can I simply just say what a relief to find someone that truly knows what they are talking about online.

  You certainly realize how to bring an issue to light and
  make it important. A lot more people have to check this out and understand this
  side of the story. I can’t believe you are not more popular given that you surely possess
  the gift.

 9. Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply great and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 10. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 11. Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 12. How to download the most recent Security Pack for MacOS
  Reliability is a crucial factor when making any major purchase,
  particularly with technology like those in the most advanced stage.

  In the case of laptops as well as desktop computers, security
  is a top priority among those reliability considerations.

  While they are almost identical, it is worth understanding the reason Macs have gained the reputation they have earned.
  The truth is that security doesn’t just about securing your data It’s about doing everything you can to keep them safe.
  You can do this using Apple Defender. The application is extremely
  powerful and can be used to establish passwords or to monitor your
  machine.

  It’s obvious that this level of security is what people desire.
  We don’t want to lose our files because of security vulnerabilities that
  could be serious. Due to a variety of factors, Macs have been able to
  avoid this security flaw for quite a while. Apple has always provided an extensive range of security choices.
  From highly recommended options such as Time Capsule, up to more
  extreme options including Cryptocash. Time Capsule didn’t work
  well in all environments. Therefore, it had the disadvantage of not being well-informed.

  It doesn’t just back up contents of folders on your computer, but also offers antivirus and malware protection. A
  security program for antivirus should not only detect threats however, it should also stop infections from affecting your system.
  The real flaw of this feature lies within the way it was designed.
  It relied upon an old Windows security framework. It’s unfortunate that it doesn’t currently support the
  latest block-antivirus software such as XoftSpy.
  Random attacks on antivirus are an important factor
  in the latest ransomware attacks.

  So, what do these mean for the future of Macs and Macs?
  It’s not possible to predict what will happen to Cryptocash when it runs on Windows or other applications that are dependent on the Windows security framework.
  At the very least it’s possible to take a look at the top antivirus programs that are
  currently available and determine what they can do against the most recent threats.
  These tools might not be as efficient against most recent threats as
  they are against Homebrew and other programs
  that run on Linux OS. However, they have enough power to protect your computer.
  They can also help shield your computer from all type of danger.

  The one feature that you should be most concerned with
  right now is the threat of malware that is currently
  infecting millions computer systems across the World.
  This malware can’t be removed from your computer. There’s no way to do so.
  Sometimes, your computer may not show any symptoms.
  In fact, it could appear as a pop-up that states “the file you attempted to open was not able to load”.
  An antivirus program that is reliable is a good idea, even though it is impossible to eradicate all malware.

  Always make sure you have the latest version of your operating system in use when surfing the internet, downloading files or using the keyboard on your desktop.
  If you do not have the most recent MacOS version installed it is possible that
  harmful pop-ups will appear on certain websites.
  If you’re infected by an infection designed specifically for MacOS it could make your computer unable to start
  from the install disk. MacOS is well-known for its slow startup times.
  It is essential to use a program that will speed this up.
  MacOS takes a long time to start up, so it’s important to ensure that
  you have the most recent version of MacOS available. This
  allows you to utilize any security that your computer has against malicious malware.

 13. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform
  are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems
  with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

Leave a Reply

Your email address will not be published.