Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti përmes llogarisë së tij në facebook ka publikuar fjalimin e tij të plotë të mbajtur  në Samitin e Bashkimit Evropian me shtetet e Ballkanit Perëndimor në Bërdo të Sllovenisë.

Kryeministri ka theksuar se kanë kaluar më shumë se tri vite qëkur Komisioni Evropian rekomandoi liberalizimin e vizave për Kosovën për herë të dytë. Prandaj u ka bërë thirrje udhëheqësve skeptikë në BE të vlerësojnë progresin në Kosovë dhe të heqin regjimin e vizave për qytetarët tanë.

Ai ka thënë se e mirëpret deklaratën e sotme të përbashkët, por  tha se kemi shprehur disa rezerva:

 1. Ne besojmë se kur i referohemi Ballkanit Perëndimor kemi nevojë dhe duhet të themi Gjashtëshja e Ballkanit Perëndimor, pasi janë gjashtë shtete.
 2. Ne besojmë se duhet të përmendet “ballafaqimi me të kaluarën” pasi është pjesë e nevojshme e përpjekjeve për pajtim.
 3. Ne gjithashtu besojmë se ky Samit duhet të dënojë angazhimin e ushtrisë serbe në kufirin e Kosovës: Avionët luftarakë MiG-29 fluturuan përgjatë kufirit, ndërsa ambasadori i Rusisë në Beograd shkoi në pikën kufitare për të inspektuar grumbullimin e trupave serbe atje” .

Fjalimi i plotë i Kryeministrit:

Të nderuar zonja dhe zotërinj,

Të nderuar shkëlqesi,

Republika e Kosovës ka një qeveri demokratike dhe ka stabilitet institucional. Si qeveri e re, me afër 200 ditë në detyrë, na është dashur të merremi me dy sfida kryesore: menaxhimin e pandemisë dhe ndihmën për ekonominë që të tejkalohet situata e vështirë me sa më pak dëme. Qarkullimi i bizneseve është për 36% më i lartë krahasuar me vitin 2020 dhe për 21% më i lartë në krahasim me vitin 2019. Në fund të muajit gusht shënuam rritje prej 31 mijë vende të reja pune krahasuar me nivelin e para pandemisë. Të ardhurat e qeverisë janë më të larta për 35% në krahasim me vitin e kaluar dhe kjo ka ndodhur pa ndryshuar asnjë politikë të vetme tatimore.

Ne kemi lansuar Pakon e Ringjalljes Ekonomike në përmasa të 6% të bruto produktit tonë vendor që synon t’i ndihmojë bizneset dhe ekonominë në krijimin e vendeve të reja të punës, të ndihmojë familjet më të prekura nga pandemia, të forcojë institucionet dhe shërbimet tona publike dhe të investojë në infrastrukturë moderne dhe të qëndrueshme. Plani Ekonomik dhe i Investimeve mund të ndihmojë rajonin tonë në gjenerimin e rritjes së qëndrueshme dhe të arrijë disa nga qëllimet tona strategjike. Për vendin tonë sigurimi i ujit dhe i energjisë janë elemente kyçe. Po ashtu ka nevojë edhe për investime që do të integronin rajonin nëpërmjet infrastrukturës, qoftë asaj fizike, por edhe asaj digjitale.

Unë personalisht i kam dorëzuar një raport zonjës Presidente Ursula von der Leyen, me nevojat për investime kur ajo ishte për vizitë në Kosovë, dhe ne presim në të ardhmen të angazhohemi me BE-në, por edhe me BEI-n, BERZh-in dhe Bankën Botërore për t’i shqyrtuar mundësitë që t’i avancojmë përpara ato projekte.

Kanë kaluar më shumë se tri vite qëkur Komisioni Evropian rekomandoi liberalizimin e vizave për Kosovën për herë të dytë. U bëj thirrje udhëheqësve skeptikë në BE të vlerësojnë progresin në Kosovë dhe të heqin regjimin e vizave për qytetarët tanë. Nuk duhet të ketë fonde të BE-së për 6 shtetet e Ballkanit Perëndimor pa vlera të BE-së. BE-ja në Ballkanin Perëndimor duhet të kultivohet nga brenda, por nuk mund të bëhet vetvetiu. Ne duhet të përqafojmë vlerat e BE-së në vendet tona, por, për këtë qëllim, ne kemi nevojë edhe për ndihmë nga jashtë.

Ne mirëpresim deklaratën e sotme të përbashkët, por kemi shprehur disa rezerva:

 1. Ne besojmë se kur i referohemi Ballkanit Perëndimor kemi nevojë dhe duhet të themi Gjashtëshja e Ballkanit Perëndimor, pasi janë gjashtë shtete.
 2. Ne besojmë se duhet të përmendet “ballafaqimi me të kaluarën” pasi është pjesë e nevojshme e përpjekjeve për pajtim.
 3. Ne gjithashtu besojmë se ky Samit duhet të dënojë angazhimin e ushtrisë serbe në kufirin e Kosovës: Avionët luftarakë MiG-29 fluturuan përgjatë kufirit, ndërsa ambasadori i Rusisë në Beograd shkoi në pikën kufitare për të inspektuar grumbullimin e trupave serbe atje.

Më 15 qershor gjatë takimit tonë në Bruksel, i kam propozuar Presidentit të Serbisë që të nënshkruajmë Deklaratën e Paqes për mossulmim, por ai refuzoi të bëj një gjë të tillë.

Ju falemnderit.

By H P

29 thought on “Kurti në Samitin BE-së: ky Samit duhet të dënojë angazhimin e ushtrisë serbe në kufirin e Kosovës”
 1. If you have an interest in dealing digital currencies there is
  no better way than with bitcoin. The major factor for this is that there is no physical gold or fiat money included, every little thing is
  dealt with online. Unlike standard currency trading, you don’t need
  to wait on a financial institution to give you an order to buy a money.
  With all deals happening instantaneously in the international network, this can save a great
  deal of time and cash. There is likewise a lower danger entailed,
  which is something every person is trying to find nowadays.

  At the start of the year 2009, the value of bitcoins was extremely reduced, only a
  couple of bucks. This was since there was really little interest in the currency and also a lot of
  the deal were still performed through cash. When points changed and there was extra task on the bitcoin network, the value of the money climbed very quick, and also numerous individuals currently
  see it as an excellent financial investment. The major modification to the system was that as opposed to being released by a government,
  it is provided by the network of internet miners.

  To make things a lot more amazing for the capitalists,
  the federal government made a decision to begin controling the mining
  procedure and also at some point develop a requirement for the
  software that is made use of. The modification in the system
  meant that each country would certainly have to establish a set of
  rules for their bitcoin mining operations. Much, the governments from
  Switzerland, Canada and Germany have actually produced the bitcoin policy code that has to be complied with in those countries.
  This was done to see to it that the network works according to the regulations set by each country,
  so that the value of the money doesn’t rise and fall excessive
  from one nation to another. Given that the bitcoin mining procedure is not government regulated,
  the owners of the money can make use of the fluctuations in the value of the currency to
  raise the value of their financial investments, but it needs to be done legitimately as well as with
  correct paperwork.

 2. Hi there, I found your web site by the use of Google at the same time as looking for
  a related subject, your site got here up, it seems
  to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just turned into alert to your weblog thru Google, and
  located that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate in case you continue this in future.
  A lot of folks will be benefited out of your writing. Cheers!

 3. What’s up to every one, it’s actually a pleasant for
  me to pay a quick visit this web page, it contains important Information.

 4. Today, I wеnt to tһe beachfront witһ my children. I f᧐und a ѕea shell and gаve it tο my 4 yeaг оld daughter and sɑid
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She plaϲed tһe
  shell tߋ her ear аnd screamed. Ꭲhere
  wɑs a hermit crab insіde and it pinched her ear. She never wants to go baϲk!
  LoL I know thіs іs comрletely ߋff topic but І had to
  tеll someone!

 5. Heya excellent blog! Does running a blog such
  as this require a lot of work? I have very little
  expertise in programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or
  tips for new blog owners please share. I know this is off
  topic but I just wanted to ask. Kudos!

 6. Hello I am so excited I found your website, I really
  found you by error, while I was browsing on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a remarkable
  post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it
  and also included your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic work.

 7. certainly like your web site however you have to take a look at the spelling on quite a few
  of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I
  find it very troublesome to tell the truth however I’ll surely come again again.

 8. Heya i’m for the first time here. I found this board and
  I find It really useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you helped me.

 9. To make a brand new particular person, one solely needs to ship an SMS message with a code word Join to the
  quick quantity . Fill in your identify & e-mail and stay tuned on the newest presents
  and the brand new bookmakers in your nation. The sportsbook
  half looks like the actual individual isn’t alone with their favorite sport, as there always are various casinos and totally different on-line
  video video video games peering at them. I know that 1xbet are
  thieves and it’s not price having fun with with them, but I had an account there since 2016.
  With 1XBROWSER you probably can guarantee your entry to the portal
  because there aren’t any restrictions. There isn’t any distinction between the 2
  variations since they’ve the equal coloration schemes and ease of use.
  Valencia isn’t any worse, nonetheless the Bats will face Chelsea and Ajax in their final rounds.

 10. I am really impressed with your writing skills as well as with
  the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you
  modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like
  this one nowadays.

 11. Іt’s the best time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy.
  I have learn tһis put up аnd if I could I want to
  recommend you few attention-grabbіng issues or advice. MayƄe
  you could write next articles referring to this article.
  I want to гead even more issues ɑbout it!

 12. I am now not positive where you are getting your
  information, but good topic. I must spend some time finding out more or figuring out more.
  Thanks for fantastic info I was on the lookout for this information for my mission.

 13. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website
  is magnificent, as well as the content!

 14. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words
  in your article seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Cheers

 15. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 16. Link exchange is nothing else however it is just placing the
  other person’s weblog link on your page at appropriate place and other person will also do similar
  for you.

 17. Using Public Pastes to Promote Your Blog
  A great way to get traffic to your web site is by using
  pastes. By having regular posts on your blog or forum, people are able to see your updates in a
  quick and easy manner. As you may have noticed, there are many times where someone adds you on Facebook and other social networking sites without even realizing
  it. If this happens to you, do not let it go unchecked.
  Send them to your pastes and share your short links with others using social pasting software.

  Social bookmarking tools enable users to search for and instantly open up links to any web page.
  So if a user searches for “basketball hoop” in Google
  and he or she types in the search box “basketball hoop”, then your post on your blog or webpage will appear in front of them and
  be ready for reading or printing. The great thing about this system is that
  it can be incorporated into your personal web pages so that you
  are able to put a custom and unique url for each post
  which makes it easier for readers to find what they are looking for.

  Public pastes allow users to search for something specific or just browse through a large list
  of pastes. When using public pastes, it is important
  that you provide the description of what the post is about as well as a title.
  The title of your post will be what appears under the public
  post while the domain names should be provided to make it easy
  for people to insert them into their search engines.
  To save time with domain searches, it’s recommended that you submit your domain name and
  paste the paste code on your public post which will
  ensure that your domain name will appear along with the post
  title and description.

 18. The initial ever before Opera Discussion forum was organised in 1980 in order
  to commemorate the very finest of classic Spanish culture and art.
  It was a special, first as well as extraordinary
  joint effort in between two extraordinary opera houses – the Teatro Real and also the Royal Opera of
  Madrid. At the same time it was a chance for budding
  opera vocalists as well as opera supervisors from Spain,
  France, Italy, Germany, USA, Russia, Hungary, Romania,
  Turkey and also many various other countries to discover as
  well as do with each other.

  The initial Forum occurred in Leocafe (Paris) on 13th
  August 1980. At the meeting seventy 5 brand-new members were included to the fold
  including Joanna Keene, director and choreographer; Giorgio Cavallini, imaginative supervisor; Mario Moretti,
  conductor; Piero Lombardi, imaginative expert and also Camerata D’Orsay, major professional dancer.
  There were routine meetings and also site visitors were welcome as long as they kept
  their profile on the login page. This was the very first
  time that all these members collaborated under the name of the
  exact same organisation. For many years ever since the Opera Discussion forum has actually grown to over one hundred as
  well as ten members from all over Europe and The United States and Canada, supplying totally free professional
  recommendations and also info on a wide selection of subjects
  varying from opera collection management, opera strategy and layout, to general problems and also decorum.
  One of the most preferred location of discussion at the forums is performance, with discussions on opera manufacturings,
  theatrical workshops as well as opera advertising and marketing as well as promotion taking location.

  There are now personal membership options readily available
  to allow expert opera singers and also directors to maximize the forum’s help as well as guidance.

  Private conferences, training programmes and one-on-one sessions with various other experts are likewise offered on the online
  forum. With the appeal of opera increasing every year, the requirement for a genuine, authoritative on the internet voice
  as well as Opera online forum is highly essential to guarantee that all those wanting to get
  involved are completely pleased as well as able to add with value
  and also expertise.

 19. How Dump Monitor Helps You Protect Yourself From Spam
  A Paste is data that’s been pasted on to a website designed in order to
  share content like pastes. These public pastes are often used by hackers
  to their power to secretly, easily and quickly share
  sensitive and important information like password files and financial numbers stolen during
  cyber-crimes. These public pastes also give online users the ability of
  commenting or posting a message to another online user by using this form of “paste”.
  By using this easy process, hackers can steal
  this person’s private information and post it on a website without them knowing about it.

  For anyone who has ever gone through spam emails or other
  unsolicited email found on the Internet, you know how annoying these pastes can be.

  You might also have experienced a time when an email was
  sent to you that seemed to be from someone you knew, but there was no way for you to verify the sender’s identity or
  location. This can occur when hackers use this paste to breach
  databases of large companies and reveal the personal data of these people.
  It can also happen to you when hackers use pastes to breach databases and reveal
  your personal details to spammers or other internet predators.

  To protect yourself from any of these breaches, it’s best to opt
  for a free service that gives you the option to either delete and paste securely from one’s
  own computer. Dump Monitor is a web based service that
  allows you to view a public pastebin log to see the pastes that other
  people have pasted from your account. It will also allow you to log into your account and remove any of the pastes that you don’t want other people to
  see. Dump Monitor also allows you to determine the number of pastes that have been erased since your last
  login and the reason why.

 20. Protecting E-Commerce Sites From a Hacker
  To make the surface of a document look more professional, many companies
  use pastes. Although pastes may not have the same visual effect as handmade designs or embossing,
  they are still widely used and can create an impressive
  effect in many cases. The best way to achieve the professional look is to
  use a paste that contains a high amount of glue.

  P Paste A popular type of paste for presentations and other tasks is hibp pastes.
  Hibp pastes are thick, white ointment-like pastes that
  contain a high percentage of glue. They vary greatly in consistency, being either heavier or lighter than ointment-based pastes, and as such are stiffer and
  thicker. In addition to being stiffer, hibp pastes tend to be
  more dense, which gives them a better ability to hide defects and stay put longer.

  Personal information may be transmitted via hibp pastes.
  Because of the heavy nature of the paste, many businesses choose to only provide information on their company website or
  to partners through these pastes. This allows those who need the personal information to access it without compromising the company’s website,
  allowing them to still sell products or communicate with
  past and current customers. The information that can be transmitted through hibp pastes includes
  full names, email addresses, contact information, address history,
  and recent additions to the company’s database. As a result, many of the most popular and reliable pasting services do not advertise their ability
  to transmit personal information; this makes it much more difficult for a hacker to
  obtain a client’s personal information through a paste site.

Leave a Reply

Your email address will not be published.