Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere, u shqyrtua Raporti vjetor Financiar i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës për vitin 2020, të cilin para deputetëve e prezantoi guvernatori i BQK-së Fehmi Mehmeti.

Gjatë prezantimit të raportit, Mehmeti tha se gjatë vitit 2020, për shkak të pandemisë Covid 19, u paraqitën krizat më të mëdha ekonomike, ndërsa vlerësoi se BQK është treguar aktive duke reaguar shpejt, në mënyrë që të ruhet qëndrueshmëria financiare.

“Sipas vlerësimeve ekonomia e Kosovës gjatë vitit 2020 ka shënuar rënie prej 5.3 për qind. Efekti i rënies së ekonomisë është manifestuar përmes sektorit të jashtëm. Ndalimi i udhëtimit ka bërë që të bie në mënyre drastike numri i mërgimtarëve, si dhe eksporti i shërbimeve të udhëtimit, që në vitin 2020 zbriti në mbi 628 milionë euro, krahasuar me vlerën prej 1.3 miliard euro që ishte një vit më parë”, tha Mehmeti.

Ai theksoi edhe mungesën e Bordit funksional të BQK-së nga viti 2020, prandaj e konsideroi të nevojshme kompletimin sa më të shpejtë të tij.

Guvernatori Mehmeti tha se sa i përket vitit 2021, BQK konsideron se aktiviteti ekonomik do të rikuperohet me një ritëm të shpejtë të rritjes prej 9.9 për qind.

Pas prezantimit të raportit vjetor financiar për vitin 2020, u hap debati për pyetjet e anëtarëve të Komisionit.

Anëtarët e Komisionit u interesuan kryesisht për çmimin e sigurimit të veturave, punësimet në BQK, si dhe shumë çështje tjera.

Guvernatori Mehmeti dhe përfaqësuesit tjerë të BQK-së që ishin të pranishëm u përgjigjën në pyetjet e anëtarëve të Komisionit.

Pasi që kishte edhe pyetje të tjera, kryetari Armend  Muja propozoi që shqyrtimi i raportit vjetor financiar të BQK-së për vitin 2020 të vazhdojë në mbledhjen e ardhshme, propozim ky që u përkrah nga anëtarët e Komisionit.

Për në mbledhjen e ardhshme u shty edhe shqyrtimi i Raportit Vjetor të Fondit të Kursimeve Pensionale për vitin 2020 dhe shqyrtimi i Raportit Vjetor Financiar të Qeverisë për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020, si dhe votimi i raportit vjetor financiar të Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës për vitin 2020, i cili ishte shqyrtuar në mbledhjen e kaluar.

 

By H P

10 thought on “Guvernatori Mehmeti: BQK konsideron se në vitin 2021 aktiviteti ekonomik do të rikuperohet me një ritëm të shpejtë të rritjes prej 9.9 për qind”
 1. Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or
  if you have to manually code with HTML. I’m starting
  a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone
  with experience. Any help would be enormously appreciated!

 2. If you are new to blog sites or would certainly instead stick to what has actually been proven to work, it is time for
  you to try out Disqus. Disqus is a content monitoring system (CMS) that permits you to handle and publish content
  from blogs or other websites on the Internet.
  With an easy visit, you can develop, manage and update material.
  It is cost-free for blog owners as well as website proprietors to
  use as well as they have lots of options. You can use your existing WordPress or Blog writer system to start posting.

  Log in using your favorite technique yet have a single account with disqus.
  As a brand-new individual, you will require to find your method around disqus as well as learn how to obtain your very own account.

  There are some fantastic attributes coming up with disqus.

  In enhancement to commenting, you will be able to share your web sites or blog articles with others via a
  Disqus remark feature.

 3. I have been exploring for a bit for any high quality articles or
  weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Studying this information So i am satisfied to express that I have an incredibly just
  right uncanny feeling I discovered just what I needed. I
  such a lot definitely will make certain to don?t overlook this site and provides it a glance on a continuing basis.

 4. I do accept as true with all the ideas you’ve presented on your post.
  They are really convincing and can certainly work.

  Nonetheless, the posts are too quick for starters.

  Could you please lengthen them a bit from subsequent time?
  Thank you for the post.

 5. Hello There. I discovered your weblog the use of msn. That is a really smartly written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to learn more of your useful
  info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

Leave a Reply

Your email address will not be published.