Shefi i Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, përmes një shkrimi në Tëitter, ka thënë se në takim me Kurtin ka biseduar për marrëveshjen e fundit në lidhje me targat e automjeteve, ndërsa e ka konsideruar këtë si një hap që duhet të zbatohet.

Ai u bënë thirrje dy vendeve që të intensifikojnë punën drejt marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizim të marrëdhënieve

“ Diskutuam marrëveshjen e javës së kaluar në mes të Beogradit dhe Prishtinës me Albin Kurtin – si hap i rëndësishëm që duhet implementuar.Thërras të dyja palët që ta intensifikojnë punën për marrëveshjen gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht obligative për normalizim të marrëdhënieve me ndërmjetësimin e dialogut nga BE”, shkruan Borrell.

By H P

Leave a Reply

Your email address will not be published.