Në kuadër të margjinave të Forumit Strategjik të Bledit, kryeministri i Kosovës Albin Kurti është takuar sot me presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor.

Kurti me këtë rast ka shprehur mirënjohjen e tij për mbështetjen e Pahor në rrugën e Kosovës drejt integrimeve euroatlantik.

“Presidenca sllovene e Këshillit të BE -së do të kontribuojë në forcimin e elasticitetit të WB6 (gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor)”, ka shkruar Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha sot më herët se ai pret që dialogu me Serbinë të vazhdojë në vjeshtë, por sipas gjithçka varet nga ndërmjetësuesit e këtij procesi, Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak.

Gjatë ditës së sotme, Kurti pritet të takohet edhe me përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak./meKryeministrin.info/

By A. P.

One thought on “Kryeministri Kurti takon presidentin slloven Pahor”

Leave a Reply

Your email address will not be published.