Gjysma e të gjithë amerikanëve janë “vaksinuar plotësisht” kundër koronavirusit, sipas drejtorit të të dhënave të Shtëpisë së Bardhë COVID-19.

“Të Premten vetëm në: +821K doza të raportuara të administruara, përfshirë 565K të sapo vaksinuara. Mesatarja 7-ditore e vaksinimit të sapo rritur është 11% nga java e kaluar dhe 44% gjatë 2 javëve të fundit. 50% e amerikanëve (të gjitha moshave) tani janë plotësisht të vaksinuar” Tha Cyrus Shahpar në Twitter.

Sipas Our World In Data, një uebfaqe përcjellëse e lidhur me Universitetin e Oksfordit, SHBA – me gati 349 milionë vaksina të administruara – ndjek Indinë dhe Kinën, respektivisht, në numrin global të vaksinave, transmeton Observeri.

SHBA deri më tani ka regjistruar mbi 35.5 milionë raste të koronavirusit, dhe më shumë se 615.700 vdekje të lidhura me virusin, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Që nga dhjetori 2019, pandemia ka marrë mbi 4.27 milion jetë në 192 vende dhe rajone, me më shumë se 201.39 milion infeksione të konfirmuara./meKryeministrin.info/

By A. P.

Leave a Reply

Your email address will not be published.