Përfshirja e grave në vendimmarrje është ndër problemet që përballen ato në Kosovë, me qëllim të lehtësimit ka filluar implementimi i projektit “Përfshirja e Grave në Tavolinën e Negociatave”, që synon përfshirjen më të madhe të grave në vendimmarrje.

Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunuyog ka thënë se barazia është një nga pesë vlerat me të cilat është formuar Bashkimi Evropian, duke fuqizuar edhe rolin e grave.Tutje Szynyog theksoi se përmes planit pesëvjeçar, zyra e BE-së në Kosovë ka qëllim kryesor përfshirjen më të madhe të grave në procesin e vendimmarrjes.

“Përmes planit të veprimit 2020-25, shërbimi i jashtëm i BE-së bashkë me strategjinë e Be-së lidhur me sigurinë në 2018 është gjithashtu një çështje kryesore në zotimin e Be-së për përfshirjen e grave në procesin e vendimmarrjes dhe promovimin e dialogut gjithpërfshirës në procesin e negociatave”.

Shefi i BE-së gjithashtu tha se gratë në Kosovë tashmë kanë filluar të marrin përgjegjësi.“Gratë kanë filluar të marrin përgjegjësi në Kosovë, kemi një grua presidente, më tepër ministre dhe më tepër deputete, por edhe gra afariste, dhe shpresoj që ky trend do të vazhdoj në një nivel akoma më të lartë”.

Szynyog kërkon nga gratë në Kosovë që të dëgjohet më shumë zyri i tyre në të gjitha çështjet relevante që lidhen, jo vetëm që ndërlidhen me interesin e grave.“Zërat e grave duhet të degjohen në vendimmarrje, ne duam të dimë se çfarë mendoni, dhe prandaj përpjekje tona mbështetëse të mos fokusohen vetëm në çështje që normalisht ndërlidhen me interesin e grave, duam të dijmë për çështje relevante vendimtare për tërë kohën.

Çka keni për të thënë për ekonomi, bujqësi, integrime evropiane, sfidat për të rinjët dhe njerëzit me nevoja të veçanta, sigurimin shëndetësor etj”./meKryeministrin.info/

By A. P.

22 thought on “Szunuyog: Zyra e BE-së në Kosovë ka për synim përfshirjen e grave në procesin e vendimmarrjes”
 1. Hi! I realize this is sort of off-topic but I had to ask.
  Does running a well-established blog like yours take a massive amount work?
  I’m brand new to operating a blog but I do write in my journal every
  day. I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and thoughts online.

  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring
  bloggers. Appreciate it!

 2. Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

  My website goes over a lot of the same subjects as yours
  and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you might be interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 3. I’ve been browsing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if
  all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be
  much more useful than ever before.

 4. Wonderful goods from you, man. I have understand your
  stuff previous to and you are just extremely fantastic.

  I really like what you have acquired here, certainly like
  what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
  I can’t wait to read far more from you. This is really a great website.

 5. My brother recommended I may like this website.

  He used to be totally right. This post truly made my day.
  You can not believe just how so much time I had spent for this info!
  Thanks!

 6. Hola! I’ve been following your web site for a long time now and finally got the bravery
  to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas!
  Just wanted to tell you keep up the fantastic work!

 7. Hi there! I simply would like to give you a huge thumbs up
  for the excellent information you have got right here on this post.
  I’ll be returning to your web site for more soon.

 8. When someone writes an article he/she retains the idea of a
  user in his/her mind that how a user can be aware of it.
  So that’s why this post is amazing. Thanks!

 9. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this
  post is written by him as no one else know such detailed about my problem.
  You are incredible! Thanks!

Leave a Reply

Your email address will not be published.