Koha që Washingtoni, t’i dërgojë sinjal të qartë Vuçiqit se NATO do t’i mbrojë të gjithë shtetet fqinje të Serbisë nga ndonjë qëllim jofqinjësor i Beogradit, ka theksuar Profesori amerikan Daniel Serwer.

Serwer i bëri këto komente pasi presidenti serb, Aleksander Vuçiq tha se politikë e shtetit të tij është ajo se kufijtë e Serbisë janë të paprekshëm dhe se Serbia nuk merret me kufijtë e të tjerëve.Ditë më parë, Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksander Vulin tha në një tubim të partisë së tij se “detyrë e këtij brezi politikanësh është të krijojë botën serbe” dhe “t’i bashkojë serbët kudo që jetojnë”.

Pas kësaj deklarate të Vulinit që u kritikua nga shtetet e Ballkanit, Vuçiqi tha se politikë e shtetit të tij është ajo që thotë se kufijtë e Serbisë janë të paprekshëm dhe se Serbia nuk merret me kufijtë e të tjerëve.

Këtë deklaratë të Vuçiqit, e ka komentuar profesori amerikan dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer duke thënë se është koha që NATO t’i tregojë qartë Vuçiqit që do t’i mbrojë të gjithë fqinjët e Serbisë nga synimet jofqinjësore të Beogradit.

“Vuçiqi është gati për të hequr dorë nga rimarrja e tërë Kosovës dhe tërë Bosnjës. E tëra që dëshiron janë rriskat serbe, rreth 15 për qind, përkatësisht 49 për qind. Ai do të ishte i lumtur për një rriskë Kroacie, gjithashtu. Slloveni Lindore?

Ai e dëshiron tërë Malin e Zi. Është koha që Brukseli t’i tregojë atij se BE-ja nuk do të pretendojë më se anëtarësimi është mundësi për një shtet që ushqen ambicie territoriale dhe mosrespekt për kufijtë e fqinjëve të vet.

Dhe është koha që Uashingtoni të sinjalizojë qartazi se NATO-ja do t’i mbrojë të gjithë fqinjët e Serbisë nga synimet jofqinjësore të Beogradit. Është koha që BE-ja dhe NATO-ja të bëhen reale me Serbinë”, ka thënë Serwer./meKryeministrin.info/

By A. P.

14 thought on “Serwer: Koha që Washingtoni, t’i dërgojë sinjal Vuçiqit se NATO do t’i mbrojë shtetet fqinje të Serbisë”
 1. Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my site!I
  suppose its ok to use a few of your ideas!!

 2. Seu conteúdo é excelente! Eu encontrei você por acaso e estou admirada com todas as postagens .
  Também vou assinar seu feed RSS para saber das suas postagens mais rapidamente.

 3. Fabuloso artigo ! Esse conteúdo com certeza me ajudou.
  Obrigado e permaneça postando conteúdos tão
  bons como esse.

 4. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really good posts and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please send me an email if interested.
  Thanks!

  Here is my blog; BodyCor Keto

 5. Great article! This is the kind of info that should be
  shared around the web. Shame on the seek engines for now
  not positioning this post higher! Come on over and discuss with my website .
  Thank you =)

  Here is my site :: Compoise 360X CBD

Leave a Reply

Your email address will not be published.