Kosova është e gatshme të ndërmarrë masat e nevojshme për realizimin e një pike të përbashkët kufitare në mes të dy shteteve, ka theksuar Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e cila po qëndron në vizitë zyrtare në Shkup të Maqedonisë së Veriut

Derisa një gjë të tillë e synon edhe Maqedonia e Veriut, ka thënë kështu homologu i saj në Shkup, Bujar Osmani.

Në një konferencë për media, Gërvalla dhe Osmani kanë thënë se në takimin e përbashkët kanë biseduar edhe për mbajtjen e mbledhjes së dy qeverive.

“Sa u përket pikave kufitare, u jap shumë të drejtë, është diçka që duhet të gjejmë një zgjidhje pragmatike me qëllim që qytetaret mos të detyrohen të presin gjatë në kufi, zgjidhje të tilla nuk ka nevojë t’i shpikim sepse ekzistojnë, i kemi shembujt në vendet e ndryshme, i ashtuquajturi ‘one stop shop është bisedë mes nesh mbetët të gjejnë mundësi konkrete. Si Republikë e Kosovës jemi shumë të gatshëm të ndërmarrim në aspektin teknik gjithçka që është e nevojshme për realizimin e një pike të përbashkët, të një vendkalimi të përbashkët kufitar me qëllim të mos pritet dy herë”, ka thënë Gërvalla.

E ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka thënë se partneritetin politik e ekonomik me Kosovën, po tentojnë ta kthejnë në projekte konkrete të cilat do të përmirësonin jetën e qytetarëve në të dy shteteve.

Qëllimi është të krijohet një pikë e përbashkët kufitare e dyja vendeve, grupet e punës ka një kohë që punojnë në drejtim të fizibilitetit dhe përcaktimit, ose përgatitjet së një plani të tillë, mbledhja e përbashkët e qeverive duhet të jetë një shtytës i rëndësishëm në drejtim të formalizmit të hapave drejt krijimit të kësaj pike të përbashkët kufitare por nuk ka dilema pulitke të çfarëdo lloji sa i takon krijimit të kësaj pike kufitare. Bile po tentohet të shkohet edhe më tej në drejtim të liberalizimit të kufijve në rajon me qëllim siç thash lirimit të potencialit të mbyllur tani në rajon për shkak të fragmentimit të tregjeve dhe barrierave administrative që ekzistojnë ndërmjet dy vendeve tona, ka thënë Osmani.

Gjithashtu Osmani ka theksuar se Maqedonia e Veriut mbështet fuqishëm anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

Gjatë vizitës saj në Shkup, Gërvalla ka thënë se Kosova është e përkushtuar me Maqedoninë e Veriut dhe shtetet e tjera të rajonit të thellojnë bashkëpunimin rajonal s gjashtë shtete të barabarta që për synim e kanë integrimin në Bashkimin Evropian.

Integrimi në Bashkimin Evropian do të mundëson për të gjitha shtetet e rajonit edhe një bashkëjetesë edhe më të mirë dhe pa barriera, të cilën këtë bashkëjetesë e mësojmë shumë mirë edhe nga modeli i Bashkimit Evropian dhe i shteteve, madje integrimi në Bashkimin Evropian mundëson bashkëjetesë edhe në mes të shteteve të vilat mund të kenë pasur probleme serioze në të kaluarën, por të marrim si shembull Francën dhe Gjermaninë atëherë është e qartë se sa më e lehtë bëhet jeta për qytetarët tanë, ka thënë ajo.

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, do të takojë sot në Shkup krerët institucionalë dhe do të marrë pjesë në aktivitete kulturore./meKryeministrin.info/

By A. P.

35 thought on “Republika e Kosovës dhe Maqedonia e Veriut të gatshme për realizimin e një pike të përbashkët kufitare”
 1. There are some interesting deadlines on this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity however I’ll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as properly

 2. Hello I am so thrilled I found your blog page, I really found
  you by accident, while I was searching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a marvelous
  post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the
  moment but I have bookmarked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a lot more, Please do keep up the fantastic b.

 3. Howdy would you mind stating which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 4. I have learn some good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you place to create this sort of wonderful informative website.|

 5. For most recent news you have to pay a quick visit internet and on internet I found this web site as a finest site for most up-to-date updates.|

 6. Good day I am so thrilled I found your website, I really found you by accident, while I was looking on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic jo.|

 7. Hey! I realize this is sort of off-topic but I needed to ask. Does operating a well-established website like yours take a massive amount work? I am completely new to writing a blog however I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!|

 8. I don’t know whether it’s just me or if everybody else encountering issues with your blog. It seems like some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously. Thanks|

 9. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand why I can’t join it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!|

 10. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?|

Leave a Reply

Your email address will not be published.