Paraditen e së enjtes, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, homologu i tij nga Maqedonia e Veriut Zoran Zaev dhe presidenti Serbisë, Aleksandar Vuçiq e nisën me një video-konferencë për të avancuar me projektin e “Mini-Schengenit” ballkanik.

Për takimin online, zbuloi kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zaev, duke publikuar dy foto nga ky takim, i cili sipas tij u shërbeu përgatitjeve për Forumin Ekonomik dhe Bashkëpunimin Rajonal që do të mbahet në Shkup, më 29 korrik.

“Nëse ndërlidhemi edhe më shumë, e bëjmë jetën e qytetarëve tanë dhe të lehtë e më të mirë. Ky është Ballkani i ri në Evropë”, theksoi shefi qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Rama, Zaev dhe Vuçiq tri javë më parë zhvilluan një takim të ngjashëm online ku u pajtuan për emërtim të ri të kësaj iniciative në Forumin e 29 korrikut në Shkup.

Në takimet e para të për “Mini-Schengenin” ballkanik në disa raste morën pjesë edhe Mali i Zi e Bosnjë-Hercegovina, por më pas u tërhoqën.

Kosova nga fillimi ka refuzuar këtë nismë./meKryeministrin.info/

By A. P.

26 thought on “Në takim virtual, Rama, Zaevi e Vuçiqi: Ky është Ballkani i ri me projektin e “Mini-Schengenit””
 1. I’m gone to inform my little brother, that he should also visit this weblog
  on regular basis to obtain updated from most up-to-date information.

 2. Hello there, You have done an excellent job. I’ll certainly digg it
  and personally suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

 3. We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your website provided us with useful information to work on. You have done an impressive task and our entire community will be
  grateful to you.

 4. Fantastic web site. Plenty of useful information here.

  I am sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious.
  And naturally, thank you to your sweat!

 5. Heya i am for the first time here. I came across this board and I to
  find It really helpful & it helped me out a lot.
  I’m hoping to present something back and aid others such as you helped me.

Leave a Reply

Your email address will not be published.