Moti sot në Kosovë do të jetë me diell dhe vranësira të shpërndara, kryesisht rreth relievit malor.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-13 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-31 gradë Celsius.

Indeksi UV vazhdon të mbetet i lartë dhe këshillat e IKSHP mundësisht të respektohen.

Kushtet agrometeorologjike do të jenë të mira për të gjitha kulturat në veçanti për kulturën e grurit e cila është në fazën finale të korrje-shirjes, thekson IHK.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes.

By UH

25 thought on “Moti sot, me diell dhe vranësira të shpërndara”

Leave a Reply

Your email address will not be published.