Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka paralajmëruar se sulmet e mëdha kibernetike në SHBA mund të çojnë drejt një lufte të vërtetë.

Shefi i Shtëpisë së Bardhë, nënvizoi se ka një numër në rritje të sulmeve kibernetike kundër agjencive qeveritare dhe industrisë private në Shtetet e Bashkuara.

Nëse përfundojmë në luftë – luftë të vërtetë, me të shtëna, me një fuqi të madhe – ajo do të jetë pasojë e një shkeljeje kibernetike me pasoja të mëdha.

 

Zyrtarët amerikanë i kanë lidhur këto sulme me Rusinë dhe Kinën, e disa prej tyre kanë ndodhur pikërisht në gjashtë muajt e parë të presidencës Biden.

Qindra kompani amerikane janë prekur nga një sulm kibernetik, që është kryer më 2 korrik, kundër kompanisë së teknologjisë Kaseya, me seli në Floridë.

Në muajin maj, hakerët sulmuan tubacionin kryesor të karburanteve në SHBA, Colonial Pipeline, ndërsa në qershor, shënjestër e sulmit kibernetik ka qenë kompania më e madhe në botë për përpunimin e mishit, JBS.

Shtëpia e Bardhë thotë se Biden, që e diskutoi këtë temë delikate edhe me homologun rus Vladimir Putin në Gjenevë muajin e kaluar, do të ndërmarrë çdo veprim të nevojshëm për të ndaluar sulmet kibernetike nga Moska./meKryeministrin.info/

By A. P.

5 thought on “Biden: Sulmet e mëdha kibernetike në SHBA mund të çojnë drejt një lufte të vërtetë”
  1. You have made some really good points there. I checked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

  2. Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please share. Cheers!

  3. 50 Low cost For All Private Proxies! Professional high quality, Unlimited information, 1000 mb/s superspeed, 99,9 uptime, Not for successive IP’s, Not any application limitations, Many subnets, USA or maybe European union proxies – Obtain Right now – DreamProxies.com

  4. Buy Private proxies: BEST PRIVATE PROXIES – Elect outstanding, Infinite data transfer useage, 1000 mb/s superspeed, 99,9 uptime, Non sequent IP’s, Absolutely no utilization restrictions, Numerous subnets, USA or The european union proxies – Purchase Presently – DreamProxies.com

  5. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I really hope to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published.