Sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger, e ka pritur sot në takim Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Presidentja Osmani ka shprehur falënderimin e saj për Gjermaninë për përkrahjen e vazhdueshme që i ka ofrua Kosovës dhe popullit të saj, duke potencuar se ky shtet mbetet një nga partnerët më të besueshëm të vendit tonë.

“Presidentja Osmani ka përmendur procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës, duke theksuar se janë plotësuar të gjitha kriteret për liberalizim dhe se nuk ka arsye për të vonuar edhe më tutje këtë proces.

Në këtë kontekst, Presidentja ka theksuar nevojën e thellimit të mëtutjeshëm të raporteve ndërmjet dy shteteve, duke përfshirë bashkëpunimin ekonomik, diplomatik e kulturor. Osmani poashtu ka theksuar se sundimi i ligjit është parakusht për zhvillim të mëtutjeshëm të Republikës së Kosovës, dhe e afron vendin tonë më afër Bashkimit Evropian”, thuhet në njoftimin e bërë nga presidenca.

Tutje në njoftim thuhet se sa i përket procesit të dialogut, presidentja Osmani theksoi se prioritet për Republikën e Kosovës duhet të jetë zbardhja e fatit të të zhdukurve me dhunë si dhe përmbyllja e procesit me njohje reciproke. Ajo poashtu potencoi se forcimi i aleancave me shtetet mike është i domosdoshëm për suksesin e vendit tonë.

Nga ana tjetër, z. Berger i ka shprehur ngushëllime Presidentes Osmani për tragjedinë e së dielës në Kroaci. Ai e ka vlerësuar pozitive qasjen e institucioneve të Republikës së Kosovës për të garantuar zhvillim ekonomik dhe përafrim të Kosovës me BE-në.

Sipas tij, Gjermania është në favor të liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës. Ai, gjithashtu ka deklaruar se Gjermania do të vazhdojë të përkrahë Republikën e Kosovës në fusha të ndryshme dhe se janë të gatshëm për thellim të mëtutjeshëm të bashkëpunimin bilateral mes dy shteteve, thuhet në njoftim./meKryeministrin.info/

By A. P.

17 thought on “Berger takon Presidenten Osmani: Gjermania është në favor të liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës”
 1. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just
  curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or
  anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is
  very much appreciated.

 2. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll
  bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite sure I’ll
  learn many new stuff right here! Best of luck
  for the next!

 3. Usually I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up
  very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste
  has been amazed me. Thanks, very nice post.

 4. A motivating discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you ought to publish more on this issue, it might not
  be a taboo matter but typically people don’t speak about such issues.

  To the next! All the best!!

 5. Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite justification seemed to be at the net the easiest thing to take
  into accout of. I say to you, I definitely get annoyed even as folks think about
  issues that they just don’t recognize about.
  You controlled to hit the nail upon the top as smartly as outlined out the entire thing with
  no need side effect , other people can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

 6. Someone necessarily help to make severely posts I would state.
  That is the very first time I frequented your web page and thus far?
  I surprised with the research you made to make this actual post
  incredible. Magnificent task! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 7. Hi there, I discovered your site by means of Google at the same time as looking for a comparable matter, your website came up, it looks good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just was alert to your blog via Google, and found that
  it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful in case you proceed this in future. Many
  other folks will be benefited out of your writing.
  Cheers! quest bars http://j.mp/3jZgEA2 quest bars

Leave a Reply

Your email address will not be published.