Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, është deklaruar për inicativën “Open Balkan” të nisur nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, për të thënë se se Kosova duhet të jetë pjesë e bashkëpunimeve rajonale, si palë e barabartë dhe shtet sovran, i njohur nga të gjitha shtetet.

“Kosova duhet të jetë pjesë e bashkëpunimeve rajonale. Por vetëm si palë e barabartë – shtet sovran; e njohur nga të gjithë, njohëse e të gjithëve. Deri atëherë çdo nismë tjetër është e dëmshme për interesat nacionale tona dhe të shqiptarëve në rajon”, ka thene Abdixhiku

Sipas Abdixhikut inicativa Open Balkan është projekt politik, dhe përfitimet ekonomike “bëhen të parëndësishme përballë mohimit politik serb”.

Ai tutje ka thënë se një gjë të tillë duhet ta kuptojnë zyrtarët në Shqipëri, dhe se Qeveria e Kosovës duhet të flasë me Qeverinë e Shqipërisë.

“Tensionimi i pakuptimtë i relacioneve tona – kryesisht për shkak të interferimeve të pamatura elektorale në këtë fillimvit nga kryeministri ynë – ka bërë që për herë të parë në historinë 30-të e sa vjeçare, rrugët tona përballë Serbisë të jenë të ndara. Dhe kjo në vete është fatkeqësi. Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë një mendim e një qëndrim”, thuhet në qëndrimin e Abdixhikut përmes një komunikate.

 

By UH

5 thought on “Abdixhiku për “Open Balkan”: Kosova duhet të jetë pjesë e bashkëpunimeve rajonale vetëm si palë e barabartë”
 1. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and terrific design and style.

 2. Heya great website! Does running a blog such as this require a massive amount work?
  I’ve absolutely no knowledge of computer programming however I was hoping to
  start my own blog in the near future. Anyway, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic but I simply needed to ask.
  Kudos!

 3. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 4. My brother recommended I might like this blog.
  He was entirely right. This post truly made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent for this information!
  Thanks!

 5. hello!,I like your writing so a lot! share we communicate extra about your
  post on AOL? I need a specialist in this space to solve my problem.
  May be that is you! Taking a look forward to see you.

Leave a Reply

Your email address will not be published.