Bashkimi Evropian ka reaguar pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës dhe Izraelit si dhe paralajmërimit të Kosovës për ta hapur ambasadën në Jerusalem.

Në një prononcim për media, Peter Stano, zëdhënës i BE-së për Politikë të Jashtme, ka thënë që qëndrimi i BE-së është që ambasadat e vendeve të BE-së të vendosen në Tel Aviv.

“Pozicioni i BE-së për vendosjen e ambasadave në Jerusalem është i qartë, pra në përputhje me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të vitit 1980, e cila u bëri thirrje të gjithë anëtarëve të OKB-së për të zhvendosur ambasadat e tyre në Tel Aviv, të gjitha ambasadat e shteteve anëtare të BE-së si dhe delegacionin e BE-së në Izrael janë të vendosura në Tel Aviv”, tha ai.

I pyetur se cilat mund të jenë masat që BE-ja mund t’i marrë ndaj Kosovës nëse vendoset ambasada në Jerusalem dhe jo në Tel Aviv, Stano ka thënë se Kosova nuk duhet ta minojë perspektivën evropiane.

“Kosova ka identifikuar integrimin në BE si prioritet strategjik. BE pret që Kosova të veprojë në përputhje me këtë angazhim në mënyrë që perspektiva e saj evropiane të mos minohet”, ka thënë ai.

Sot Kosova dhe Izraeli kanë vendosur marrëdhënie diplomatike duke paralajmëruar edhe hapjen e ambasadës në Jerusalem.

Më 4 shtator, në Uashington, Kosova dhe Serbia kanë arritur një marrëveshje për normalizim ekonomik.

Marrëveshja, e cila është nënshkruar në praninë e ish- presidentit amerikan, Donald Trump, mes tjerash, thotë se Kosova dhe Izraeli pajtohen të njohin njëri-tjetrin dhe se Serbia do ta zhvendosë ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem.

Vetëm pak ditë më vonë, më 7 shtator Peter Stano, zëdhënës i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, kishte shprehur “shqetësim dhe keqardhje serioze” për këtë paralajmërim.

“Asnjë ambasadë e ndonjë vendi të BE-së nuk është në Jerusalem. As zyra e Delegacionit të BE-së në Izrael nuk është në Jerusalem. Pasi edhe Kosova, edhe Serbia janë shprehur të përkushtuara për integrimet evropiane, si qëllim strategjik, ato edhe duhet të sillen në këtë mënyrë”, pati thënë ai.

BE-ja ende e konsideron statusin e Jerusalemit si çështje rreth së cilës ka mospajtime mes shtetit të Izraelit dhe Autoritetit palestinez.

Qëkur Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur ta njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit në vitin 2017 dhe në bazë të këtij vendimi ta bartin edhe ambasadën në Jerusalem, nga BE-ja asnjë shtet nuk e ka ndjekur një hap të tillë.

BE-ja pret që edhe nga shtetet kandidate, të cilat janë në procesin e anëtarësimit në BE, t’i përshtatin qëndrimet e veta me politikën e jashtme të BE-së.

By UH

275 thought on “Reagim i i Bashkimit Evropian ndaj paralajmërimit të Kosovës për hapjen e ambasadës në Jerusalem”
 1. Wonderful work! This is the type of information that should be shared around the web. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 2. We are the worlds fastest temp mail delivery service. Our system will randomly and temporarily assign you a unique email for a period of 365 days (burner after). The last 100 messages received on this email address will be displayed directly on our mailonline web page in chronological order from most recent to oldest. We are a high-quality disposable email service also known as fake email. Our service works on all existing resolutions as well as the following types of mobile devices: Iphone 7 8 X 11 12, Android samsung xiami nokia oppo oneplus, tablets and computers. Our HTML5 programming makes our email service the lightest on the market. A low-speed connection is sufficient to use our temporary email services. We support all available web browsers: Internet Explorer, Edge, Firefox, Chrome, Safari, Brave, DuckDuckGo as well as Opera. Easy to use, open your browser and you are ready to go. Are you looking for a temporary, simple, secure and reliable email temp service? temp mail We are the worlds fastest temp mail delivery service.

 3. Convert your favorite youtube video for free to music mp3 Youtube to mp3 Easy to use, convert any youtube, dailymotion, vimeo, twitch, vevo and metacafe video to mp3 (music converter) audio file. Download the result automatically.

 4. Convert your favorite youtube video for free to music mp3 Youtube to mp3 Easy to use, convert any youtube, dailymotion, vimeo, twitch, vevo and metacafe video to mp3 (music converter) audio file. Download the result automatically.

 5. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 6. Excellent web site. Plenty of helpful information here. I’m sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks to your sweat!|

 7. I blog quite often and I genuinely thank you for your content. Your article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.|

 8. I am not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend a while learning more or understanding more. Thanks for great info I used to be on the lookout for this info for my mission.|

 9. Hey would you mind letting me know which web host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!|

 10. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!|

 11. Hey I am so happy I found your website, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.|

 12. Howdy! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

Leave a Reply

Your email address will not be published.