Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi ka deklaruar se rreth 2000 punëtorë teknik në spitalet e Kosovës, që nga nesër do të nisin grevën. Azemi në një konferencë për media, ka thënë se pas mosrealizimit të kërkesave të punëtorëve teknik dhe ata të sigurimit, për mos pagesat shtesë nga ana e Qeverisë së Kosovës, që nga nesër në mëngjes, këta punëtorë do të futën në grevë.“Pas kërkesës tonë për pagesa shtesë dhe pagesën në mënyrë simbolike, qysh janë paguar mjekët në bazë të vendimit të Qeverisë së Kosovës, sipas një kriteri që mjekët janë paguar 250 euro, infermierët 150 dhe të tjerët, ose stafi mbështetës, neve pas asaj që na kanë konfirmuar se do të jemi pjesë përbërëse e stafit mbështetës, pas disa ditësh doli se nuk do të na paguajnë. Nesër nga ora 07:00 në të gjitha institucionet publike ku kryejnë shërbime punëtorët e sektorit privat, që nga nesër në ora shtatë, do të jemi në grevë dhe na vjen keq që kemi ardhur deri të ky vendim. Në grevë do të marrin pjesë të gjitha spitalet regjionale, që kanë punëtorë të sektorit privat dhe ambulantet dhe Qendrat e Mjekësisë Familjare…janë përafërsisht janë dy mijë punëtorë të cilët do të hyjnë në grevë dhe me kërkesën e tyre është marrë ky vendim”, ka thënë Azemi.

Ndërsa thotë se punëtorët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, nuk do të jenë pjesë e grevës, pasi që ata kanë thyer qëndrimet sindikale për protestën që ishte mbajtur gjatë javës nga këta punëtorë.“Në këtë grevë.. nuk do të jetë vetëm Qendra Klinike Universitare e Kosovës, sepse këta punëtorë kanë bërë thyerjen e protestës së javës që lëmë pas dhe nuk duam që në njëfarë forme ata të jenë pjesë përbërëse e jona sepse kanë thyer qëndrimet sindikale dhe në një moment që një shoqatë sindikale thyer qëndrimet, atëherë në mënyrë automatike përjashtohen. Që do të thotë në gjithë vendin, me përjashtim të QKUK-së, të gjitha spitalet, të gjitha ambulantet, të gjitha Qendrat e Mjekësisë Familjare do të futën në grevë”, ka thënë Azemi.

Sa i për ketë mospagesës së Trust-it nga ana e kompanive, Azemi ka thënë se punëtorët e sektorit privat për një vite kanë humbur miliona euro.

Azemi ka lënë fajtor pronarët e kompanive dhe por edhe shtetin për këto humbje që po ndodhin për këta punëtorë.“Punëtorët e sektorit privat brenda një viti humbin mbi 50 milion euro Trust, që ato mjete shkojnë në gjepin e pronarëve të kompanive, bashkë me pushtetarët sepse edhe pronarët e kompanive nuk guxojnë që t’i lajnë në këtë gjendje mbi 50 përqind të punëtorëve të sektorit privat pa kontrata punë, por megjithatë bashkëpunimi i organeve gjegjëse me pronarët e kompanive dhe më shtetin, e ka bërë që punëtorët e sektorit privat të humbin mbi 50 milion euro që tash do të shpërfaqet mllefi i punëtorëve sepse ata nuk e kanë ditur që kanë punuar me vite të tëra dhe në llogarit e tyre nuk do të ketë asgjë. Tek tash do të dalin simptomat e reflektimit ndaj pronarëve të kompanive që e kanë keqpërdorë fuqinë punëtore”, ka thënë Azemi.Azemi ka thënë se të gjithë ata që bëjnë presion mbi punëtorët, në bazë të ligjit mbi grevat pronarët e kompanive, ose kushdo qoftë, dënimi është nga 500 deri 5 mijë euro, gjatë kohës se grevës pronaret kompanive nuk guxojnë ta pengojnë ose kërcënojnë punëtorin sepse ai e kërkon të drejtën e tyre ligjore.Ndërsa ka apeluar që organet vitale të institucioneve shtetërorë, publike, emergjencat, sallat e operacioneve dhe tualetet duhet të jenë të pastra dhe që secili punëtorë i cili thyen këto rregulla, përgjegjësinë e merr mbi vete.

By V. H.

108 thought on “Problem për punëtorët e sektorit privat nga mospagesa e Trust-it”
 1. I am commenting to let you know of the fantastic encounter my cousin’s daughter experienced reading your site. She even learned many issues, not to mention what it’s like to have a wonderful giving mindset to have many people quite simply grasp chosen grueling subject areas. You really exceeded our expectations. Many thanks for giving the informative, healthy, educational and as well as easy thoughts on the topic to Jane.

 2. I am also commenting to let you know of the helpful encounter my friend’s daughter found reading through your web page. She figured out numerous issues, not to mention what it’s like to have an amazing giving mood to have most people really easily know selected impossible subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting the invaluable, safe, explanatory and even easy thoughts on the topic to Janet.

 3. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your site,
  how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 4. I absolutely love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own site and would love
  to know where you got this from or just what the theme is named.
  Cheers!

 5. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and
  it has helped me out loads. I hope to give a contribution & help different users like its
  aided me. Great job.

 6. Hello there, I believe your site could possibly be having web browser compatibility problems.
  When I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE,
  it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a
  quick heads up! Aside from that, excellent blog!

 7. Hey there! This post couldn’t be written any better!

  Reading this post reminds me of my previous room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this article to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 8. I don’t even know how I finished up here,
  however I believed this post used to be great.

  I don’t know who you might be but certainly you’re going to a well-known blogger when you aren’t
  already. Cheers!

 9. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to
  work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 10. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% sure.

  Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 11. I’m more than happy to uncover this website. I need to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and i also have you bookmarked to see new things on your website.|

 12. I appreciate, lead to I found just what I used to be having a look for.
  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 13. I must thank you for the efforts you have put in penning this blog.

  I’m hoping to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my
  very own blog now 😉

 14. My brother recommended I may like this blog. He used to be totally right.
  This publish actually made my day. You can not consider
  simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 15. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring
  on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss and would love to have you share
  some stories/information. I know my visitors would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot
  me an e-mail.

 16. I don’t know whether it’s just me or if everybody else encountering
  problems with your website. It seems like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else
  please comment and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a problem with my internet browser because I’ve had
  this happen previously. Cheers

 17. Hi, Neat post. There’s an issue together with your
  site in web explorer, might check this? IE still is the marketplace leader and a huge component to folks will pass over your wonderful writing because of this problem.

 18. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but certainly you are going to
  a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 19. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!|

 20. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 21. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about,
  why throw away your intelligence on just posting videos to your site
  when you could be giving us something informative to read?

 22. Howdy! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask. Does running a well-established website like yours take a lot of work? I’m brand new to writing a blog however I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and feelings online. Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 23. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
  I love the information you present here and
  can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic site! https://ridzeal.com/an-overview-about-%E0%B9%81%E0%B8%97%E0%B8%87%E0%B8%9A%E0%B8%AD%E0%B8%A5%E0%B8%AD%E0%B8%AD%E0%B8%99%E0%B9%84%E0%B8%A5%E0%B8%99%E0%B9%8C-soccer-betting-online/

 24. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
  I love the information you present here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded
  on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways,
  fantastic site! https://ridzeal.com/an-overview-about-%E0%B9%81%E0%B8%97%E0%B8%87%E0%B8%9A%E0%B8%AD%E0%B8%A5%E0%B8%AD%E0%B8%AD%E0%B8%99%E0%B9%84%E0%B8%A5%E0%B8%99%E0%B9%8C-soccer-betting-online/

 25. Today, I went to the beachfront with my kids.

  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off
  topic but I had to tell someone!

  Feel free to visit my web site: Filipino SEO

 26. I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.
  You’re amazing! Thanks!

 27. Wow, superb weblog structure! How lengthy have
  you been running a blog for? you made running a blog look easy.
  The whole look of your web site is excellent,
  let alone the content material!

 28. I’m extremely inspired with your writing abilities and
  also with the structure for your weblog. Is that this a paid theme or did you modify
  it yourself? Either way stay up the excellent high quality writing,
  it is uncommon to look a nice blog like this one nowadays..

 29. I take pleasure in, result in I discovered just what
  I was looking for. You have ended my 4 day long hunt! God
  Bless you man. Have a nice day. Bye

 30. Valuable info. Lucky me I found your website by accident, and I’m stunned
  why this accident did not took place earlier!
  I bookmarked it.

 31. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or
  copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks
  like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off?

  I’d genuinely appreciate it.

  My webpage – casino online – Sally,

 32. My spouse and I stumbled over here different web page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your
  web page again.

 33. whoah this blog is great i really like studying your articles.

  Stay up the good work! You already know, a lot of people are searching
  round for this information, you could aid them greatly.

 34. I am really impressed together with your writing skills and also with the structure in your weblog.
  Is this a paid subject or did you customize it your
  self? Anyway stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to see a
  nice weblog like this one today..

 35. Greate post. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You have performed an excellent job.

  I will certainly digg it and in my opinion suggest to
  my friends. I’m sure they’ll be benefited
  from this web site.

 36. Hi there I am so glad I found your blog, I really found you by error, while I was researching on Digg for something else, Nonetheless
  I am here now and would just like to say thank you for a
  fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read a great deal more, Please do keep up
  the fantastic jo.

 37. I’ve been surfing online more than three hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  Personally, if all site owners and bloggers made good content as
  you did, the internet will be much more useful than ever before.

 38. Hello, i think that i noticed you visited my blog thus i came to go back the choose?.I’m trying to find issues
  to improve my website!I assume its ok to make use of a few of your concepts!!

 39. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you
  had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 40. Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you are a great author.I will make sure to
  bookmark your blog and will eventually come back later on.
  I want to encourage continue your great writing, have a nice afternoon!

 41. You are so cool! I don’t think I’ve truly read a single thing like
  this before. So great to find somebody with some
  original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting
  this up. This website is something that is required on the
  web, someone with a bit of originality!

 42. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent.

  I actually like what you have acquired here, certainly like
  what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still
  take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from
  you. This is really a terrific site.

 43. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this site with my Facebook group. Chat soon!|

Leave a Reply

Your email address will not be published.